وبلاگ

21 گرایش برنامه‌نویسی مدرن و 21 گرایش برنامه نویسی منسوخ شده

تاریخ ایجاد در یکشنبه, 19 آذر 1396 08:47
نوشته شده توسط واحد پشتیبانی و نظارت کانکتا
21 گرایش برنامه‌نویسی مدرن و 21 گرایش برنامه نویسی منسوخ شده

21 گرایش برنامه‌نویسی مدرن و 21 گرایش برنامه نویسی منسوخ شده

گرایشات در زمینه برنامه‌نویسی با یک بهره‌وری بیشتر و سفارشی‌سازی افزایش یافته پیشرفت می‌کنند.

آنچه که در این مقاله در پیش داریم لیستی از آنچه که باعث داغ شدن تکنولوژی می‌شود و هر آنچه که دیگر این‌روزها بین برنامه‌نویسان باب نیست را ارائه می‌دهد.

آنچه که امروزه  می‌بینیم: پیش‌پردازنده‌ها

آنچه که منسوخ شده: Full language stacks

در گذشته اشخاصی زبان برنامه‌نویسی جدیدی را اختراع کردند که می‌بایست هر چیزی را چنان بسازند که بتواند یک کد را به بیت‌هایی که سیلیکون را تغذیه می‌کند، تبدیل کند. حالا مردم با ایده‌های هوشمندانه، به آسانی یک پیش‌پردازنده را که یک کد جدید را به قدیمی ترجمه می‌کند به همراه یک سری غنی از libraries و APIs می‌نویسند. 

 این اسکریپت‌ها مانند Python  و Javascripts زمانی فقط محدود به یک پروژه کوچک بودند اما امروزه، آن‌ها زیرساخت پروژههای بزرگ هستند. در واقع یک پیش‌پردازش شده که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دوباره بدون اینکه نشانه‌گذاری‌های طاقت‌فرسا انجام دهند، ده‌ها متغییر بوجود بیاورند که ترکیب‌ها را با روش‌های مختلف پیش‌بینی و آماده می‌کنند.

کسانی که علاقه‌ای به تایپ متون متحرک نداشتند Groovy را بوجود آوردند. که یک نسخه ساده‌تر جاوا بدون نشانه‌گذاری بیش‌از حد می‌باشد. به نظر می‌رسد که ده‌ها زبان مانند Scala,Clojure که با JVM کار می‌کنند وجود دارند اما فقط یک JVM داریم.

آنچه که امروزه  می‌بینیم: Docker

آنچه که منسوخ شده: Hypervisor (نرم‌افزار یا سخت‌افزاری که ماشین‌های مجازی را ایجاد و اداره می‌کند)

Hypervisor ها جایگاه خودشان را دارند و بسیاری از Docker Containers در سیستم‌های عامل که در بالای Hypervisor ها اجرا می‌شوند، عمل می‌کنند. همیچنین، Docker Containers بسیار بسیار کوچکتر از تصاویر ماشین‌های مجازی هستند و همین باعث می‌شود تا به‌آسانی ارسال شوند.

شرکتهای هوشمندی مانند Joyent مشغول حل کردن این مسئله هستند که چطور میشود تا  Stack را آنچنان فشرده کرد تا container ها بتوانند اجرا شوند.

شما در عصر تجارت دیجیتال، می‌بایست تا در قاپیدن فرصت‌ها زبردست باشید.

آنچه که داغ است: Java scripts MV

آنچه که منسوخ شده: فایل‌های Java scripts

در گذشته، هر شخصی یاد گرفت تا از نوشتن جاوا اسکریپت برای نشان دادن سریع یک پنجره هشدار یا چک کردن اینکه آیا در آدرس ایمیل علامت @ گنجانده شده‌است یا نه؟ استفاده نماید. 

حالا ده‌ها framework وجود دارند مانندKendo , Sencha, Jquery mobile, Angular JS, Ember Backbone, Meteor JS   و بسیاری دیگر که همه آماده بکارگیری در اتفاقات و محتوای وب برای اپلیکیشن‌ها و صفحات وب شما هستند. تکنولوژی‌هایی مانند  Natives scripts, Phone Gap, Ext JS گزینه‌هایی برای ایجاد اپ هایی از تکنولوژی HTML5 هستند.

 

آنچه که امروزه  می‌بینیم: framework هایCSS

آنچه که منسوخ شده: صفحات CSS

زمانی، اضافه کردن یک بیت از Pizzazz  به صفحه وب به معنی بازکردن فایل CSS  و اضافه کردن یک دستور مانند (font style: italic) بود. سپس شما فایل را ذخیره می‌کردید و پس از یک رفرش صفحه، نتیجه را مشاهده می‌کردید. حالا صفحات وب آنچنان پیچیده هستند که غیرممکن است تا یک فایل را با آنچنان کار سادهای پر کنید. یک تغییر کوچک در رنگ همه چیز را خراب می‌کند. درواقع هر چیزی بهم مربوط است. 

اینجا جاییست کهframework های CSS همانند SASS و حیطه خانوادگی‌اش بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. آن‌ها که قوی و خوب نوشته شده‌اند، پیشنهاد ساختارهای برنامه نویسی مانند متغییرهای واقعی، Nesting block  و mix-ins را تقویت می‌کنند و به نظر میرسد می‌تواند یک جهش بزرگ رو به جلو برای سطح طراحی باشد.

آنچه که امروزه  می‌بینیم: Video Tag (اضافه کردن متن به ویدئو) 

آنچه که منسوخ شده: تگ‌های ثابت

زمانی ویدئو را ازطریق یوتوب یا Vimeo تماشا می‌کردید. چیزی بود جداگانه که در یک صفحه اختصاص یافته به خودی خود وجود داشت. و این هر چه بیشتر و بیشتر که وب سایت‌ها از ویدئو به عنوان ساختار سایت خود مانند Gifs یا JPGs استفاده می‌کنند، تغییر می‌یابد. و ناگهان پرده شروع به حرکت می‌کند.

آنچه که امروزه  می‌بینیم: تقریبا Big Data (تحلیل و بررسی بدون hadoop)

آنچه که منسوخ شده: Big Data (با Hadoop)

هر کسی دوست دارد که خود را همانند یک مرد بزرگ در دانشگاه حس کند و اگر چنین چیزی نباشد به دنبال یک فضایی هست که بتوانند در ابعاد مناسب خودش را برجسته نشان دهد. پس جای تعجب نیست که کلمات big data شروع به جریان یافتن در اتاق‌های مدیران (مدیر یک کسب‌و‌کار که یک اتاق در یک شرکت بزرگ را اجاره کرده است) باشد و این مدیران درخواست سیستمهای big data بسیار قویتر کنند.

مسئله خنده‌دار، مشکلات متعددی است که برای استفاده از روشهای big data تفننی آنقدر هم مناسب و بزرگ نیستند. مطمئنا، شرکت‌هایی مانند گوگل و یاهو تمام وبگردیهای ما را دنبال می‌کنند و فایل‌هایی به اندازه Pethabyte (یک واحد از اطلاعات برابر با 250 بایت) Yottabytes  (یک واحد آن برابر 280 بایت است) دارند. اما بسیاری از شرکتها مجموع دادههایی دارند که میتواند براحتی در حافظه یک کامپیوتر شخصی جا بگیرد. 

مثال‌هایی وجوددارند که نیاز به پاسخ سریع دهها ماشین در یک Hadoop Cloud وقتی که به طور موازی اجرا میشوند، دارند اما بسیاری نیز وقتی که به یک ماشین بدون زحمت هماهنگی و ارتباط متصل می‌شوند بهتر اجرا خواهند شد.

آنچه که امروزه  می‌بینیم: Spark

آنچه که منسوخ شده: Hadoop

مدت زمان زیادی نیست که Hadoop  کنار گذاشته شده‌است. Spark بعضی از بهترین ایدههای Hadoop را برای اندازه بزرگی از اطلاعات و بروزرسانی آنها با یک رشد قوی که می‌تواند کد را هرچه سریعتر اجرا نماید، قرض گرفته است. بزرگترین این ایده‌ها روشی است که Spark اطلاعات را در حافظه سریع نگهداری می‌کند، بجای اینکه نیاز باشد که هر چیزی را برای سیستم فایل پخش شده بنویسد.

مطمئنا بسیاری از مردم این دو مورد را با استفاده از سرعت فرآیند Spark در ذخیره اطلاعات در سیستم فایل پخش شده Hadoop ادغام می‌کنند. 

آنچه که امروزه  می‌بینیم: هوش مصنوعی /یادگیری ماشینی

آنچه که منسوخ شده: Big Data

کسی نمی‌داند که معنی هوش مصنوعی چیست و یا اینکه از زمانی که واژه Big data شروع به کار کرده، چه کمک شایانی به بازاریابان میکند. Big Data، اطلاعات را از هوش مصنوعی می‌گیرد و به آنالیز اطلاعات می‌پردازد. ابزارهایی وجود دارند که محدوده‌ای از frameworkهای یادگیری ماشینی تا محاسبات ادراکی (شبیه سازی محاسبات کامپیوتری با مغز انسان) و تمام راهها تا IBM Watson، که می‌توانید برای حل مشکلات ping  (یک ابزار نرم افزاری که اجرای شبکههای کامپیوتری است که دسترسی host را به شبکه پروتکل  نتورک را تست می‌کند) استفاده نمایید را اجرا می‌نمایند و هر کدام سطحی از هوشمندی ماشینی را دارا هستند.

آنچه که امروزه  می‌بینیم: روبوتیک

آنچه که منسوخ شده: اشیا مجازی

مدتی پیش همه ما در واقعیت مجازی زندگی می‌کردیم جایی که بوسیله چند ویدئو کارت در شبکه چشم خود غرق می‌شدیم. هنوز هم می‌تواند اتفاق بیفتد اما در این حین دنیای روبوتیکها شکوفا شد. هر مدرسه یک تیم روبوتیک دارد و هر گوشه ای از خانه منتظر هجوم رباتها هستیم. روباتی به نام جارو برقی، خبر کهنهای است.

این بدین معنی است که برنامه نویسان نیاز دارند تا شروع به تفکر در مورد چگونگی نوشتن کدی که ماشین‌های جدید را کنترل کند بنمایند. 

آنچه که امروزه  می‌بینیم: اپلیکیشن وب تک-صفحه ای

آنچه که منسوخ شده: وب سایتها

به یاد دارید زمانی را که URLS  به صفحات وب که پر از تصاویر و متون ثابت بود اشاره می‌کردند؟ به چه سادگی همه اطلاعات در یک شبکه جدا، درون صفحات وب که یک وبسایت نامیده می‌شدند قرار میگرفتند. تیم طراحی ساعتها تلاش و تقلا میکردند تا نقشه سایت را چنان طراحی کنند که کار جستجو در سایت را تسهیل بنمایند.

اپهای جدید وب ، از اطلاعات کم تا بانکهای اطلاعاتی هستند که با محتوا پر شدهاند. وقتی که وب‌ـاپ نیاز به اطلاعات داشته باشند، این اطلاعات از بانک اطلاعاتی گرفته می‌شود. لایه اطلاعات کاملا از لایه قالببندی و نحوه ارائه آن جدا می‌باشد.

آنچه که امروزه  می‌بینیم: اپ های  آنلاین موبایل

آنچه که منسوخ شده: اپ های آفلاین موبایل 

فرض کنید شما ایده بزرگی از محتوای موبایل دارید سپس عجله کرده و تصمیم می‌گیرید یک نسخه جداگانه برای ios, Andoroid, windows 8,  و یا حتی Blackberry OS بنویسید. هر کدام نیاز به یک تیم جداگانه که زبان برنامه نویسی متفاوتی را کار می‌کنند، دارند. بعد از آن بازار اپهای هر پلت فرم محتوای خود را قبل از اینکه به کاربر تحویل دهد، بکار می‌برد.

اما شما می‌توانید یک اپ HTML بسازید و آنرا در یک وب سایت قرار دهید تا در تمام پلت فرم‌ها اجرا شود. اگر تغییری هست نیاز نیست که  جهت اصلاح یک خطا به دیباگر بازگردید. 

حالا که سطح HTML سریع‌تر شده و روی چیپ‌ها سریع‌تر عمل میکند، این رویکرد(اپ های آنلاین) می‌تواند با اپ‌های آفلاین که پیچیده تر هستند بهتر رقابت کنند.

 

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید