وبلاگ

تمرکز کردن و کنترل ذهن

تاریخ ایجاد در سه شنبه, 21 آذر 1396 10:39
نوشته شده توسط واحد روابط عمومی
تمرکز کردن و کنترل ذهن

تمرکز کردن و کنترل ذهن

ذهن شما یک موتور تفکر است که شما چه از فرآیند آن آگاه باشید چه نباشید، در هر دقیقه و هر ثانیه برای مقاصد بسیاری از آن استفاده می‌کنید.

• آیا روی آن کنترل دارید؟

• آیا می‌توانید ذهنتان را روی آنچه فکر می‌کنید یا انجام می‌دهید متمرکز کنید، یا این ذهن شماست که کنترل را به دست میگیرد؟

• آیا ذهن شما سرکش است؟

شما از ذهن خود تقریبا در همه کارهایی که انجام می‌دهید استفاده می‌کنید، مطمئنا قدر ذهنی که بتواند تمرکز کند را می‌دانید. قطعا در موقعیت هایی قرار داشته‌اید که آرزو کنید کاش ذهنتان تمرکز بیشتری داشت.

معمولا انسانها با قابلیت تمرکز ذهن به دنیا نمی‌آیند

• چیزهای بسیاری وجود دارد که باید دید و سنجید

• کارهای بسیار وجود دارد که هر روز انجام شود

• چیزهای بسیاری وجود دارد که حواستان را پرت کند، یا افکار یا افرادی که توجه شما را به خود جلب کنند.

تعجبی هم ندارد که متمرکز کردن ذهن و چشم‌پوشی از بقیه تاثیرات حسی، افراد دیگر و افکار دیگر کار دشواری است.

تکنیک‌هایی برای تمرکز کردن و کنترل ذهن

• هیپنوتیزم

• مراقبه

• تمرینات تمرکز

هیپنوتیزم تا حدودی می‌تواند به برخی افراد کمک کند. هیپنوتیزم ذهن را آرام می‌کند اما بدین معنی نیست که شما ذهنتان را آنطور که تمایل دارید کنترل خواهید کرد. هیپنوتیزم، ذهنتان را برنامه‌ریزی می‌کند تا به شیوه معینی عمل کند، اما شما را در موضع کنترل ذهنتان قرار نمیدهد.

از سوی دیگر، تمرکز و مراقبه، قوه درونی را وسعت می‌دهد، آگاهی بیشتر و درک اینکه ذهن چگونه کار می‌کند و قدرت درونی برای کنترل ذهن همانطور که تمایل دارید را به شما میدهد.

وقتی یاد می‌گیرید که تمرکز کنید و ذهنتان را کنترل کنید، تفکرتان روشن‌تر و واضح‌تر می‌شود، درک‌تان سریع‌تر شده و حافظه‌تان بهتر می‌شود. ذهن متمرکز شما را در موقعیتی بهتر قرار می‌دهد تا تصمیم‌گیری کنید و از تصمیمات خود پیروی کنید و در آنچه انجام می‌دهید ثابت قدم بمانید.

وقتی ذهنتان متمرکز نباشد، با بی‌حوصلگی و فقدان آرامش درونی مدام از یک فکر به سراغ فکر دیگری می‌رود (از این شاخه به آن شاخه می‌پرد).

هنگامی که ذهنتان متمرکز شود، ساکت‌تر و مطیع‌تر می‌شود و شما همه چیز را بهتر، سریع‌تر و واضح‌تر می‌بینید و درک می‌کنید.

کسب توانایی تمرکز و کنترل ذهنتان ارزش این را دارد که وقت خود را بگذارید و برای آن تلاش کنید. این aمهارتی است که در هر حوزه زندگی، تحصیل، ورزش، کسب و کار، شغل، خودسازی یا مراقبه مفید است.

 

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید