وبلاگ

منظور از طراحی وب چیست؟

تاریخ ایجاد در سه شنبه, 21 آذر 1396 13:03
نوشته شده توسط واحد پشتیبانی و نظارت کانکتا
منظور از طراحی وب چیست؟

منظور از طراحی وب چیست؟

 

هنگامی‌که کلمه‌ی طراحی وب را می‌شنوید اولین چیزی که به ذهن‌تان می‌آید چیست؟ زیبا، جذاب، استفاده از ترکیب رنگ مناسب؟

در اصل، طراحی وب شاخه‌ای از هنر دیجیتال در نظر گرفته می شود. با این حال، مفهوم طراحی مناسب وب‌سایت، خیلی بیشتر از این است که سایتی زیبا به نظر برسد.  

یک طرح موثر وب، شامل طرح ظاهری مناسب، ساختار سایت، قابلیت‌های موجود برای استفاده از آن، کارکرد مناسب سایت و... است. در این مقاله، مولفه‌های اصلی در ایجاد یک طرح موثر وب را بررسی خواهیم‌کرد. 

 

•طراحی ظاهر سایت

ساده گرایی(سبک مینمالیست)، موضوعی است که کمتر افرادی به آن توجه می‌کنند. طراحی وب سایت با سبک مینیمالیستی، در ده سال گذشته کاملا مرسوم شده است. 

اخیرا طراحان، وب سایت‌های خیره کننده‌ای را ایجاد کرده‌اند که نه تنها زیبا طراحی شده‌اند، بلکه دسترسی ها را به آسانی حاصل می‌کنند. 

ساده گرایی در طراحی لوگوها

در طراحی لوگوها، مینیمالیسم یک مفهوم مهم است.

 هدف از طراحی یک لوگو، یادآوری راحت یک شرکت یا برند است. در نتیجه، لوگوهای مینیمالیستی اغلب محبوب ترین نوع طراحی لوگو هستند، زیرا به اندازه کافی یک منظور خاص را در یادها نگه می‌دارند. بخش مهم یک لوگوی مینیمالیستی، نوعی طراحی است که شرکتی خاص و یا فعالیتی از آن شرکت را به صورت یک نماد نشان می‌دهد، در نتیجه به آسانی در ذهن افراد باقی می‌ماند.

انتخاب رنگ مینیمالیستی

در طراحی مینیمالیستی، انتخاب رنگ بسیار مهم است و باید از حداقل رنگ استفاده شود. سیاه و سفید، خاکستری و سفید، قدرتمند ترین رنگ‌ها هستند و به  تاکید بیشتر کمک می‌کنند. البته به این نکته باید توجه داشت که برای متن های یک وب سایت راحت‌ترین متن برای خواندن، متن مشکی روی زمینه‌ی سفید است. 

 

 

•ساختار وب سایت 

یک مولفه‌ی مهم در طراحی وب‌سایت، ساختار سایت می‌باشد. ساختار سایت، به معنی پلت فرم مورد استفاده برای ارائه‌ی محتوا در وب سایت شما می‌باشد. شما می‌توانید مستقیما از HTML, PHP, CSS   یا دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی مرتبط با وب استفاده کنید، یا می‌توانید از ‍‍پلاگینهایی مانند Wordpress  یا Joomla  استفاده کنید. هر یک از این موارد جوانب مثبت و منفی خود را دارند و همگی می‌توانند بر رتبه بندی موتور جستجو اثر گذارند. 

 

•قابل استفاده بودن سایت

قابل استفاده بودن وب‌‍‌‌سایت، به این معناست که برای بازدیدکنندگان جدید، جستجو در سایت، یافتن آنچه که بدنبالش هستند و تعامل با وب‌سایت، چقدر آسان است؟ هنگامی‌که بازدیدکنندگان وارد سایت شما می‌شوند آیا یافتن راهنمای استفاده از سایت، برای آنها ساده است؟ آیا می‌توانند از صفحه‌ای به صفحه‌ای دیگر بروند و سپس برگردند به صفحه‌ی اصلی؟

در کل، بازدیدکننده‌ای که هنگام بازدید اول از وب سایتی کلافه شود، احتمال کمی وجود دارد که دفعات بعدی هم از آن سایت بازدید کند.

 یک شرکت خوب در زمینه‌ی طراحی وب قادر خواهد بود نقشه سایت و ساختار سایتی را بسازد که جستجو برای تارهای موتور جستجو و همچنین بازدیدکنندگان انسانی از  سایت شما، ساده باشد.

•کارکرد درست وب سایت 

نحوه کار و تعامل با وب‌سایت شما باید راحت باشد. 

فقط مساله محتوای وب سایت نیست، بلکه مساله،  وب سایتی است که هر روش تعاملی را بدون نقص ارائه دهد. به عنوان نمونه اگر بلاگی دارید که بازدیدکنندگان می‌توانند برای پست‌های شما دیدگاه‌های خود را بیان کنند، لازم است که به درستی کار کند.   

در انجمن‌ها یا دیگر جوامع که وب‌سایتی برای خود دارند، بازدیدکنندگان انتظار دارند که وب سایت به طور بی عیب و نقص به آنها اجازه دهد پست بگذارند و پست جدید خود را ببینند. 

هنگامی‌که بخش‌های مختلف سایت خوب عمل نکنند، خطاها در طی زمان بر سئو و ترافیک سایت اثر می‌گذارند. 

کارکرد خوب یک وب سایت می تواند شامل موارد زیر باشد ولی محدود به اینها نیست:

• لینک‌ها خراب یا غلط نباشند.

• اطمینان حاصل شود که تمام محتوای قابل دانلود به راحتی دردسترس است.

• جستجوی راحت که به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا در عرض چند ثانیه به محتوا دست پیدا کنند.

پس همواره به این نکته توجه داشته باشید که طراجی وب‌سایت منحصر به یک طرح گرافیکی زیبا نیست.

 

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید