وبلاگ

چطور خلاقیت خود را تقویت کنید

تاریخ ایجاد در سه شنبه, 28 آذر 1396 09:02
نوشته شده توسط واحد روابط عمومی
چطور خلاقیت خود را تقویت کنید

چطور خلاقیت خود را تقویت کنید

من قبلا مقاله‌ای در مورد «چگونه خلاق شوید» نوشته‌ام اما نگفتم که «چگونه خلاقیت خود را بالا ببرید».

چند روش عالی در ادامه گفته می‌شود درباره اینکه چطور مغزتان را برای رسیدن به ایده‌های عالی و سریع تحریک کنید.

محیط پیرامون خود را تغییر دهید

دیوار را با جعبه‌ها و بسته‌های محصولات قدیمی تزئین کنید، پوسترهای سایز بزرگ از طراحان مورد علاقه خود را به دیوار بزنید، صفحات یک کاتالوگ رنگی را درآورید و به دیوار بچسبانید، موسیقی‌هایی پیدا کنید که برایتان الهام‌بخش هستند، با قراردادن کاغذ مچاله و کاغذپاره جلوی نور لامپ‌ها نورپردازی جالبی برای خود ایجاد کنید، و آن را به شیوه‌ای الهام‌بخش برای خود مجددا تزیین کنید. یا اینکه مثلا سطح دیوارها را با کاغذ پوشانده و با رنگ به سراغشان بروید. این هم حقیقتی است که تزئین محیط کاری با گل و گیاه باعث افزایش 15 درصدی تولید ایده‌های جدید می‌شود.

تکنیک چرا، چرا، چرا

تا می‌توانید مدام بپرسید «چرا» تا زمانی که جنبه‌های ناپیدای مسئله‌ای که روی آن کار می‌کنید برای شما آشکار شود. مثلا در حال ساخت تیزر تبلیغاتی هستید. چرا تبلیغات می‌سازید؟ چون آنها گفته‌اند یک تبلیغ لازم داریم. چرا آنها به تبلیغ نیاز دارند؟ زیرا آنها محصول جالبی دارند که می‌خواهند به نمایش بگذارند. چه چیزی باعث شده که این محصول جالب باشد؟ اینکه در تاریکی می‌درخشد. چرا در تاریکی می‌درخشد؟

 ناگهان به خود می‌آیید و می‌بینید که حالا برای ساخت تیزر تبلیغاتی کلی اطلاعات دارید که به هم ببافید و با آنها ور بروید.

از وسایل و مواد مختلفی استفاده کنید

چهار رنگ اصلی را دارید؟ بروید آنها را با هم مخلوط کنید و چیزی را رنگ کنید. چیزی رسم کنید. هر ایده‌ای که دارید بردارید و آن را با دست بارها نقاشی کنید و ببینید آیا متفاوت می‌شوند یا خیر. اگر امکانش هست آن را تکه تکه کنید و جور دیگری آن تکه‌ها را کنار هم قرار دهید.

از زبان خودتان خلاصه‌نوشت بنویسید

از زبان خودتان خلاصه‌نوشت بنویسید و تا حد ممکن هرگونه اطلاعاتی را منظور کنید. سعی کنید تعریف روشنی از مسئله داشته باشید. اگر خلاصه‌نوشتی از مشتری یا کسی دریافت کرده‌اید، آن را از زبان خودتان بازنویسی کنید.

تکنیک «چه می‌شد اگر؟»

اگر در نیمه راه طرح خود گیر کرده‌اید، بگذارید ذهن‌تان کمی پرسه بزند. چه می‌شد اگر این طرح، وارونه دیده می‌شد؟ چه می‌شود اگر جای این دو را عوض کنم؟ چه می‌شود اگر همه چیز را معکوس کنم؟ حتی می‌توانید از این هم جلوتر بروید مثلا داستان‌هایی بسازید و شخصیت‌هایی خلق کنید. چه می‌شد اگر مثلا این تصویر می‌توانست بیاید اینجا و نظرش را بگوید؟ برای من خیلی شبیه به توهم به نظر می‌آید، اما برخی مردم با آن موفق شده‌اند. چه می‌شد اگر فلان چیز (هر صفتی که به فکرتان می‌رسد اینجا بگذارید) بود؟

از نقشه‌های ذهنی استفاده کنید

با ترجیحا شریک یا همکارتان «طوفان ذهن» (جلسه تبادل فکر اندیشه) انجام دهید و نقشه ذهنی رسم کنید. هیچ چیزی به اندازه نقشه ذهنی موثر نیست، زیرا هرچه بیشتر به بررسی و کاوش در موضوع بپردازید نقشه ذهنی هم همواره رشد می‌کند. البته این را می‌توان با تکنیک‌های دیگر هم ترکیب کرد. مایندومو، یک برنامه نرم‌افزاری مبتنی بر وب است. فریمایند هم برنامه خوب دیگری است که به زبان جاوا نوشته شده است.

عیب‌جو و خرده‌گیر نباشید

شما نمی‌توانید همزمان هم خلاق باشید و هم منتقدانه به قضاوت بنشینید. این‌ها دو فرایند متفاوت هستند که باید در دو مرحله مختلف از این فرآیند انجام شوند. همه چیز را بنویسید، اصلا مهم نیست که از نظرتان آن چیز واقعا چقدر «گند و مزخرف» باشد، فقط قبول کنید که بنویسید. ایده‌های بد وجود ندارند بلکه فقط تصمیمات بد هستند که وجود دارند.

کار نقادی به مرحله بعد یعنی فرایند طراحی تعلق دارد، یعنی وقتی که شما ایده‌ها و مفاهیم بسیاری دارید که برای شروع بتوانید از بین آنها انتخاب کنید.

چک‌لیست آسبورن (فهرست کارهایی که باید انجام شود)

چک‌لیست زیر را به کار ببرید و ببینید آیا ایده یا چشم‌انداز جدیدی برایتان تولید می‌کند یا نه. سعی کنید از این پیش‌فرض‌ها که مثلا فلان چیز بایستی فلان طور انجام شود، اجتناب کنید.

• کاربردهای دیگر؟ آیا به همان شکلی که هست می‌توان استفاده‌های دیگری از آن کرد؟ اگر اصطلاحاتی روی آن انجام شود چطور؟

• انطباق؟ آیا چیز دیگری مثل این وجود دارد؟ این به شما چه می‌گوید؟ آیا با گذشته قابل مقایسه است؟

• اصلاح؟ آیا می‌توان زاویه جدیدی به آن داد؟ یا رنگ، صدا، بو، معنی، حرکت، و شکل را تغییر داد؟

• بزرگ‌سازی؟ آیا می‌توان چیزی به آن اضافه کرد، زمان، فرکانس، ارتفاع، طول، قدرت؟ آیا می‌توان آن را تکثیر، چندبرابر، یا بزرگنمایی کرد؟

• کوچک‌سازی؟ آیا می‌توان چیزی از آن را جدا کرد؟ کوچک‌تر کرد؟ کاهش داد؟ کوتاه‌تر کرد؟ سبک‌تر کرد؟ حذف کرد؟ برید؟

• جایگزین‌سازی؟ آیا می‌توان از اجزای دیگری استفاده کرد؟ مواد دیگر؟ فرآیندهای دیگر؟ مکان دیگر؟ رویکرد دیگر؟ صدای دیگر؟ شخص دیگر؟

• بازآرایی؟ آیا می‌توان اجزا را با هم جابجا کرد؟ الگو، ترتیب یا طرح را عوض کرد؟ سرعت یا زمانبندی را تغییر داد؟ علت و معلول را پس و پیش کرد؟

• معکوس کردن؟ آیا می‌توان تضاد ایجاد کرد؟ عقبگرد یا پس و پیش کرد؟ نقش‌ها را معکوس کرد؟ جداول را چرخاند؟ وجوه را چرخاند؟ جای مثبت و منفی را عوض کرد؟

• آمیختن؟ آیا می‌توان بخش‌ها، اهداف، جذابیت‌ها یا ایده‌ها را با هم ترکیب کرد؟ آیا می‌توان مخلوط، آلیاژ یا مجموعه‌ای تشکیل داد؟

به زور تداعی و ارتباط ایجاد کنید

یک کلمه تصادفی از فرهنگ لغت، مجله، وبسایت یا هرجایی که دوست دارید بیرون بکشید و سعی کنید بین آن کلمه و مسئله‌ای که دارید حل می‌کنید ارتباطی ایجاد کنید. این روش را می‌توان با روش نقشه‌کشی و طراحی ذهنی ترکیب کرد و بایستی چنین کرد.

 

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید