وبلاگ

واقعیت افزوده چیست؟

تاریخ ایجاد در یکشنبه, 10 دی 1396 07:17
نوشته شده توسط واحد روابط عمومی
واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده، دنیای واقعی حال حاضر و اطراف ما را گرفته و تصاویر و صداهای دیجیتال را به آن اضافه می‌کند. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هر دو در زنجیره واقعیت میانجی قرار دارند. 

سیستم نمایشگر روی شیشه که بر روی هواپیما‌ها و بعضی خودروها وجود دارند که چیزهایی مثل مسافت، سرعت و فاصله تا مقصد، موقعیت جغرافیایی و چیزهای دیگری را به ما نشان دهد؛ مثال‌هایی از واقعیت افزوده هستند. نمایش شخصیت خوانندگانی که فوت شدن مثل مایکل جکسون و توپاک شکور از طریق نمایشگر مجازی با استفاده از سیستم تصویر سازی Pepper’s Ghost  بروی صحنه نیز تحت تعریف گسترده تری از واقعیت افزوده قرار می‌گیرند.

 به هر حال وقتی این روزها در مورد واقعیت افزوده می‌شنویم، معمولا به مفاهیم بسیار پیچیده تر، اجرای تعاملی و فضایی آگاهانه از این مفهوم اشاره داریم. جایی که اشیاء دیجیتالی مانند مدل‌ها و تصاویر سه بعدی طوری در دید ما قرار می‌گیرند که انگار واقعا وجود خارجی دارند. 

واقعیت افزوده چگونه کار میکند؟ 

نوعی از واقعیت افزوده که احتمالا با آن برخورد می‌کنید از طیف وسیعی از حسگرها مثل دوربین، اجزاء کامپیوتری، نمایشگر و دیگر قطعات تشکیل شده است تا بتواند تصویری از اجزاء خیالی را در دنیای واقعی به ما نشان دهد. 

با توجه به محبوبیت گوشی‌های هوشمند، که تمام ابزار مورد نیاز برای واقعیت افزوده را در خود دارد؛ این گوشی‌ها توانستند بیشترین تعداد استفاده از واقعیت افزوده را با ارائه نرم افزارهای خود به اجرا بگذارند. 

بطور کلی این دستگاه‌ها به دنبال انجام یک هدف خاص هستند. این هدف میتواند هر چیزی باشه ولی معمولا یک تصویر دو بعدی چاپ شده بر روی پوستر یک فیلم است. به محض اینکه نرم افزار واقعیت افزوده این هدف را از طریق دوربین شناسایی کند، تصویر را پردازش میکند و به نحوی صدا و تصویر را به آن اضافه میکند. 

با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و دیگر حسگرها مثل شتاب سنج و ژیروسکوپ، دستگاه شما می‌تواند عناصر موجود روی پوستر را بصورت واقعیت افزوده به شما نمایش دهد و این عناصر را با تصویر دنیای واقعی هماهنگ کند. 

استفاده از یک گوشی هوشمند و یا تبلت به عنوان پنجره‌ای جادویی به دنیای واقعیت افزوده یکی از راه‌هایی است که ما می‌توانیم این دنیای دیجیتال را به چشمان خود نشون بدهیم. 

برنامه های واقعیت افزوده: 

واقعیت افزوده دارای طیف گسترده‌ای از کاربردها در صنایع مختلف است و به لطف افزایش روزافزون کاربران، سیستم‌ها و دستگاه‌های هوشمند و پیشرفت همه جانبه تکنولوژی‌های محاسباتی، کارایی این سیستم روز‌به‌روز در حال افزایش است. 

دو حوزه‌ای که در آن رشد و توسعه تجاری بسیار زیادی را در زمینه واقعیت مجازی می‌بینیم، حوزه آموزش و پرورش و صنعت بازی است. 

دو مورد از بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین کنسول‌های بازی، ایکس باکس و پلی استیشن، سیستم واقعیت افزوده را برای دو نسل اخیر کنسول‌های ارائه شده اضافه کرده‌اند. این بازی‌ها از طریق دستگاه‌های کینکت ( برای ایکس باکس ) و چشم پلی استیشن ( برای پلی استیشن 3 و 4 ) ارائه می‌شوند. در نتیجه شما خودتون را داخل بازی می‌بینید و با شخصیت بازی همگام می‌شید، بطوری که فکر می‌کنید شخصیت بازی نیز داخل اتاق همراه شماست.

بازی‌های واقعیت افزوده موبایل نیز اصلا نایاب نیستند و می‌توانید آنها را روی گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و کنسول‌های دستی مثل 3DS  و پلی استیشنVITA  پیدا کنید. 

امروزه اثرگذاری واقعیت افزوده در حوزه آموزش به هیچ عنوان قابل کتمان نیست. در زمینه‌هایی مانند پزشکی که در آن دانشجویان پزشکی می‌توانند از مدل‌های زنده سه بعدی  بهره مند شوند؛ این سیستم پیاده سازی شده است. امکان استفاده از موارد موجود یادگیری( مثل کتاب و دفتر ) نیز به عنوان هدف واقعیت افزوده وجود دارد. به این‌صورت که وقتی از طریق دوربین گوشی به کتاب نگاه کنید و به عنوان مثال تصویر یک موتور را در کتاب مهندسی ببینید بر روی صفحه گوشیتون یک انیمیشن از همون عکس بصورت زنده برای شما پخش می‌شود. و یا یک مدل سه بعدی از قلبی در حال ضربان که بتونید با دستتون آن را در زوایای مختلف بچرخونید؛ در واقعیت افزوده پزشکی این سیستم می‌تواند این اطلاعات رو مستقیما بر روی بدن بیمار به نمایش بگذارد. بطور مثال نرم افزار VeinViewer  می‌تواند تصویری از رگ بیمار را مستقیما بر روی پوست او به نمایش بگذارد. و این حس رو ایجاد میکند که پوست بیمار شفاف هست و به پزشک اجازه مشاهده مستقیم رگ رو میدهد. 

موارد استفاده نظامی نیز کاملا روشن و مشخص هست، از آن‌جایی که در حال حاضر سربازان از سیستم نمایش HUD استفاده می‌کنند، میتوانند اطلاعات مشخص شده را بر روی اجسام در دنیای واقعی از این طریق مشاهده کنند. اطلاعات رادار، دستورات و دیگر اطلاعات حسگرها میتوانند از طریق این سیستم به روی شبکه به سربازان ارسال شوند. مطمئنا این‌که موقعیت دشمن و موقعیت نفرات خودی را بدانیم، مفید است. واقعیت افزوده به وضوح آینده خیلی روشنی در برنامه های نظامی دارد . 

تلفن‌های همراه به خصوص گوشی آیفون از برنامه‌های واقعیت افزوده استفاده می‌کنند که به شما امکان می‌دهد تا تصاویر از پیش طراحی شده با کامپیوتر را با تصاویر زنده دنیای واقعی ترکیب کنید. یکی از نمونه‌های این برنامه‌ها نرم افزاری است که به شما کمک می‌کند تا یک رستوران پیدا کنید و این کار را توسط نمایش علائم و نشانه‌ها و قرار دادن شما در مسیر و جهت درست انجام می‌دهد. 

به عنوان مثال یکی دیگر از برنامه‌های مفیدی که از این سیستم استفاده می‌کند،  برنامه Golf GPRS  هست که به بازیکنان گلف اجازه می‌دهد در یک دوره بازی اطلاعات مربوط به همه 18 سوراخ، فاصله‌ها و یا محل قرارگیری اخطارها را در صفحه نمایش ببیند. اگر شما گلف باز هستید این برنامه باعث تجدید نظر فوق العاده شما خواهد شد. (این برنامه رو با عنوان Golfspace در فروشگاه APP Store  جستجو کنید.) 

واقعیت افزوده در بازاریابی و تبلیغات به عنوان ابزاری برای ارتقاء جنبه‌های خاصی از یک محصول به جهت ایجاد جذابیت بیشتر برای مشتریان نیز استفاده می‌شود که باعث افزایش فروش محصولات می‌شود.

نتیجه نهایی:

واقعیت افزوده احتمالا در قرن 21 هرچه بیشتر و بیشتر به قسمتی از زندگی روزمره ما تبدیل می‌شود. مادامی که استفاده از وسایل هوشمند قابل حمل رایج تر شوند، دیدن افرادی که درحال تعامل با واقعیتی هستند که شما نمی‌بینید، غیر معمول و تعجب آور نخواهد بود . به لطف تکنولوژی‌هایی نظیر واقعیت افزوده، نحوه کار ما با دستگاه‌های محاسباتی و ابزارهای دیجیتال و همچنین تفکر ما نسبت به تقسیم بندی بین دنیای دیجیتال و واقعی تغییری اساسی خواهد کرد . 

امروزه هیچ چیز نمی‌تواند جلوی تجربه شخصی شما از دستگاه های واقعیت افزوده را بگیرد. کافی است به فروشگاه نرم افزاری گوشی هوشمند خود بروید و برنامه‌های واقعیت افزوده رو با عنوان AR Apps  جستجو کنید؛ تعداد زیادی برنامه برای امتحان کردن پیدا می‌کنید که بسیاری از آن‌ها رایگان هستند. 

 

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید