وبلاگ

زبان های برنامه نویسی پیشرفته ای که امروزه ارزش یادگیری دارند

تاریخ ایجاد در چهارشنبه, 27 دی 1396 11:20
نوشته شده توسط واحد روابط عمومی
زبان های برنامه نویسی پیشرفته ای که امروزه ارزش یادگیری دارند

زبان های برنامه نویسی پیشرفته ای که امروزه ارزش یادگیری دارند

جایگزین‌هایی برای زبان‌های محبوب در حال رشد هستند که ممکن است حتی در پروژه‌های آتی شما از آن‌ها استفاده کنید. زبان‌هایی که در حال حاضر محبوب هشتند بنا به دلایلی مهم هستند. این زبان‌ها، مبنای عظیمی از کدها، کتابخانه‌ها و چارچوب‎ها ارائه می‌کنند که باعث تسهیل در کار می‌شوند. این زبان‌ها نه تنها در زمان خود بلکه در بعد از آن هم برای پروژه‌ها انتخاب شده‌اند و ارزش آن‌ها رو به رشد است. 

شما باید زبانی را بیابید که دارای ساختار مناسب و باعث شود که کد شما سریعتر و بدون از بین رفتن پیچیدگی و بهینگی اجرا شود. 

جهان فقط شامل زبان‌ سی شارپC#، جاوا یا جاوا اسکریپ نیست بلکه هزاران زبان هوشمند وجود دارند. برخی از آن‌ها چندان ارزشی ندارند ولی بسیاری از آن‎‌ها در جوامع شکوفا شده اند. سنجش هر زبان جدید می‌تواند در پروژه‌های آینده سود قابل توجهی ایجاد کند.

6 زبان زیر باید روی رادار هر برنامه نویسی قرار داشته باشد. شاید زبان‌هایی که در زیر بیان می‌شود برای هر شغلی مناسب  نباشد اما هدف بسیاری از آن‌ها انجام کار‌های تخصصی است. تمام این زبان‌ها در آینده ممکن است پیشرفت کنند و ارزش سرمایه گذاری دارند. ممکن است روزی برسد که یکی از این زبان‌ها دقیقا همان چیزی باشد که پروژه شما یا رئیستان به آن نیاز دارد. 

کوتلین/Kotlin: جاوای بازبینی شده

جاوا زبان فوق العاده‌ای است که از برخی سیستم عامل‌های محبوب پشتیبانی می‌کند، اما به نظر کمی قدیمی است و نقاط ضعفش نیز کاملا شناخته شده است. کوتلین به معنای گرداوری یا کامپایل سریع، هم راستا با جاوا است و برخی از مشکلاتی که وقت طراحان جاوا را می‌گیرد، رفع می‌کند. 

کوتلین گامی بزرگ در جهت حل مشکلات کد نویسی به شمار می‌آید. کوتلین به طور خودکار بدترین مشکلاتی که می‌توان مرتکب شد بررسی می‌کند. 

کولتین به منظور کار کردن با کدهای جاوای موجود طراحی شده که باعث می شود این کد ها برای ارتقای تدریجی مبنای یک کد کاربرد دارد. گوگل ارزش این زبان را به رسمیت شناخته و اکنون طراحان اندروید در صدد استفاده از کوتلین هستند، املا پشتیبان آن هستند. 

گروه کوتلین طرفداران زیادی را در میان تیم بزرگ توسعه ی بانک های بزرگ،گروه ها مشاوره و شرکت‌های نرم افزاری به دست آورد. 

ارلانگ/Erlang: زبان برنامه‌ نویسی کاربردی برای سیستم‌ها 

ارلانگ در حوزه ی تغییرات تلفن‌های اریکسون، شرکت مخابرات سوئدی آغاز شد. هنگامی که برنامه ریزان اریکسون، درباره‌ی عملکرد نه ثانیه‌ای خود مبالغه می‌کردند که بیشتر داده‌ها با ارلانگ تحویل داده ‌شود، طراحان خارج از اریکسون، هشدارهای خود را آغاز کردند. 

راز ارلانگ، الگوی کارکردی آن است. اغلب کدها، باید در جهان کوچک خود عمل کنند که ممکن است از طریق اثرات جانبی به سایر قسمت‌های سیستم آسیب وارد نمایند. کارکرد این زبان مانند کیسه شن میماند که عمل پردازش را انجام می‌دهند و تنها از طریق ایمیل با هم مرتبط هستند. شما نمی‌توانید فقط اشاره‌گر را فشار دهید و تغییری سریع در هر جایی از دسته‌ها ایجاد کنید. شما باید در سلسله مراتب تماس باقی بمانید. ممکن است به تأمل بیشتری نیاز باشد اما احتمالا اشتباهات کمتر پخش می شوند. 

با این مدل، تعیین این که همزمان چه کاری می‌توان انجام داد، ساده‌تر می‌شود. با زمان بندی برای ردیابی، هزینه‌های مربوط به زمان اجرا در رابطه با راه اندازی و تفکیک یک فرآیند بسیار کاهش یابد. طرفداران ارلانگ به اجرای حدود 20 میلیون «فرآیند» همزمان روی یک وب سرور می بالند.

Go: ساده و پویا

گوگل نخستین سازمانی نبود که مجموعه از زبان‌ها را پیچیده، در هم ریخته و اغلب آهسته می‌خواند. 

در حالی که سان و اپل از مسیر مشابهی برای ایجاد جاوا استفاده کردند، گوگل گزینه کامل متفاوتی به نام GO را معرفی کرد. سازندگان این زبان درصدد آن بودند که گزینه ی Go به اندازه ای ساده باشد که برنامه نویس را در رأس نگه دارد. 

زبان، به شکل گزارشی در قلمرو گسترده ی گوگل برقرار می‌شود و در جاهای دیگری پذیرفته می‌شود که در آن دوستداران زبان پایتون Python و رابی Robyمی‌توانند در پذیرش برخی از سختی هایی که از زبان های کامپایی ایجاد می شود، هم سو شوند. 

اگر شما یک شرکت راه اندازی هستید که سعی دارد چشمان گوگل را بگیرد و نیاز دارید که منطق شغلی سروری ایجاد کنید، گزینه Go، جای خوبی برای شروع کار است. 

OCaml:  سلسله مراتب اطلاعات پیچیده

برخی برنامه نویسان به دنبال تعیین نوع متغیرها نیستند و برای آن‌ها، زبان های دینامیک ساخته می‌شود. سایر برنامه نویسان از قطعیت تعیین این که یک متغیر عدد صحیح، دنباله یا یک شیء است، لذت می‌برند. برای آن‌ها بسیاری از زبان‌های کامپایل شده همه‌ی آنچه می‌خواهند ارائه می‌کند. 

افرادی هم وجود دارند که رویای تشریح تایپ  سلسله مراتب را در سر می‌پرورانند. این افراد فهرست‌ها و جداول گونه‌ها و تایپ  ناهمگنی را متصور می‌شوند که داده‌های چند سطحی و پیچیده را تشریح می‌کنند. این برنامه نویسان، از ابتکارات تطبیق الگو و انباشت داده سخن می‌گویند. 

برای این برنامه نویسان، OCaml وجود دارد، تلاش جدی انجمن زبان های برنامه نویسی برای نهادینه ساختن بسیاری از ایده‌های فوق الذکر. پشتیبان شیء مدیریت حافظه خودکار و حمل پذیری ابزارها نیز وجود دارد. حتی برنامه های کاربردی OCaml در فروشگاه نرم افزارهای اپل یا اپل استور وجود دارد. 

تایپ اسکریپت: 

احتمالا همه از جاوااسکریپت استفاده کرده‌اند اما به نظر نمی‌رسد کسی برنامه نویسی در آن را دوست داشته باشد. این طور به نظر می‌رسد چون همه امروزه پیش پردازنده یا ابرپردازنده‌ی محبوب خود را دارند که زبان را گسترش داده و ارتقا می‌دهد. تایپ اسکریپت، در حال حاضر محبوب است زیرا باعث می شود برنامه نویسان جاوا احساس امنیت بیشتری داشته باشند. 

بزرگترین دلیل این که طراحان بیشتری در حال حاضر به تایپ اسکریپت علاقه دارند، یک چارچوب عالی برای ساخت برنامه های کاربردی تحت وب که تنها در تایپ اسکریپت نوشته می‌شوند. تایپ اسکریپت یک ابرمجموعه از جاوا اسکریپت است. 

Rust: زبان سیستم‌های کاربردی و ایمن

برنامه نویسان front-end فقط افرادی نیستند که سرگرم کننده‌اند. Rust، مانند یک نسخه‌ی ترمیم شده از سی، با مقدار زیادی تایپ چندریختی مرکب وجود دارد و به مدت دو سال برنده‌ی «محبوب ترین زبان برنامه نویسی» از رأی دهندگان اورفلو استیک بوده است، افتخاری که در شاخص محبوبیت زبان اورفلو استیک هم نشان داده شد. چند سال پیش Rustدر رتبه ی 50 قرار داشت و در سال جاری به 18 رسیده است. 

 Rust، بسیاری از مشکلات سی را بدون اعمال تغییرات شدید یا اصرار به این که طراحان از پوشه های مستقیم مجازی استفاده کنند، برطرف می‌کند. برنامه نویسیان سیستم، دوست ندارند بر مجموعه زائدات تکیه کنند، خدمتی بزرگ تا زمانی که دقیقا در نامناسب ترین زمان اجرا شود. Rust باعث می‌شود حس کنید مسئولیت آنچه در حافظه رخ می‌دهد برعهده دارید و منتظر نمی‌مانید که خدمات برای شما کار انجام دهند. 

همه‌ی ویژیگی‌های گفته شده به این معنا است که برنامه نویسان جدید می‌توانند با کدهای سیستم شروع کنند بدون آن که برخی از ضدالگوهایی که برنامه نویسان سی تا مدت ها به آن اعتقاد داشتند اجرا کنند. شما تمام هسته های سخت افزاری و عملکردهای عالی نوشتن سی را با کامپایلری که پیش از اجرای کد بدترین اشتباهات را از بین می‌برد، به دست می‌آورید.  

 

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید