وبلاگ

برنامه نویسی تنها شغل موجود در حوزه فناوری نیست!

تاریخ ایجاد در شنبه, 10 آذر 1397 11:18
نوشته شده توسط واحد روابط عمومی

برنامه نویسی تنها شغل موجود در حوزه فناوری نیست!

 

برنامه نویسی شغل خاصی است که به تفکرتحلیلی و کمی نیاز دارد و فرایندهای یادگیری آن حتی در کنار روش های مهیج و جالب، احتمالا برای برخی دشوار خواهد بود. اگر شما به حوزه فناوری علاقه دارید ولی به برنامه نویسی علاقه چندانی ندارید، نگران نباشید. چرا که پست های بسیاری برای افراد نا آشنا به کدنویسی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تعدادی از این مشاغل را به شما معرفی کنیم.

متخصص تجربه کاربری (UX) یا واسط کاربری (UI)

متخصصان تجربه کاربری سوابق تحصیلی متنوعی برخوردار هستند و البته تعدادی از آنها در رشته های تحصیلی مرتبط نظیر تعامل انسان و رایانه تحصیل کرده‌اند.

طراح

کدنویسی می تواند بیش از آنکه علم باشد، هنر باشد، با این حال طراحی گرافیک تنها به هنر مربوط می شود. اگر در کنار فناوری به هنر هم علاقه دارید، طراحی را یکی از گزینه های شغلی خود قرار دهید. طراحی صفحات وب برای مقاصد مختلف از جمله انتخاب های شما هستند.
طراحی یکی از موارد این لیست است که حتی بدون ذره ای دانش برنامه نویسی امکان موفق شدن در آن وجود دارد.

تحلیلگر کسب و کار

زمانی که از خارج نگاه می کنید چرخه توسعه نرم افزار ساده به نظر می رسد: یک مشتری درخواستش را به توسعه دهندگان می دهد و آن ها هم موارد مورد نظر را پیاده سازی می کنند و کار تمام می‌شود. اما این چرخه به مراتب پیچیده تر است. الزاماتی که مشتری ها به ندرت آن را در قالب موارد فنی بیان می کنند باعث می شود که در طول فرایند توسعه بارها اختلال و سوء تفاهم برای هر دو طرف پیش بیاید.
اینجاست که تحلیلگر کسب و کار وارد داستان شده و از طریق درک کامل آنچه که نرم افزار باید برای مشتری انجام دهد و تبدیل آن به مجموعه ای از وظایف مجزا برای توسعه دهنده، فاصله بین دو طرف را پوشش می دهد. توسعه دهنده پس از انجام کامل این وظایف محصولی را مطابق با نیازهای مشتری ارائه می کند.

مدیر سیستم

این افراد که به عنوان ادمین سیستم هم از آنها یاد می شود، ابزار کمکی یک دپارتمان آی تی تلقی می شوند. این افراد وظایف مختلفی از جعبه گشایی و تنظیم سرور تا بازگردانی سرور ایمیل پس از خارج شدن از دسترس را بر عهده دارند. البته برخورداری از تجارب برنامه نویسی به ویژه در زبان های اسکریپت نویسی نظیر پرل یا روبی و درک بالا از چگونگی اجرای دستورات در ترمینال در این زمینه مزیت قابل توجهی به شمار می روند.

مدیر پروژه

مدیر پروژه معمولا مسئولیت های مرتبط با تحلیلگر کسب و کار دارند اما درک آنها از گروه پروژه باید در سطحی بالاتر قرار داشته باشد. بهترین مدیران فناوری به جای درگیر کردن خود با مسائل ریز و درست کدنویسی به خوبی برنامه نویس ها را درک کرده و نقش آنها را تکمیل می کنند. این مدیران  اغلب باید اولویت ها و فعالیت های طرف های مختلف از توسعه دهنده و مهندس گرفته تا بازاریاب و فروشنده را با هم هماهنگ کنند.

نگارش فنی

اگر به جای توسعه اپ یا دیتابیس در نگارش مفید و مختصر مهارت دارید بهتر است سراغ شغل نگارش فنی بروید. برنامه ها، سایت ها و اسکریپت ها جزو محصولاتی هستند که باید مستند سازی های گسترده ای درباره آنها انجام شود. این اسناد شامل راهنمای کاربری، الزامات توسعه دهندگان، بیانیه های خبری، گزارشات فنی، ویژگی ها و غیره می شود.

عدم آشنایی شما با برنامه نویسی نباید مانع از اشتغال در حوزه فناوری و درگیر شدن با پروژه های مهیج باشد. علاوه بر زمینه‌های شغلی گفته شده در این مقاله، حوزه های بسیار دیگری در فناوری برای سرمایه گذاری هستند. البته هرچند مشاغل گفته شده چندان به آشنایی کدنویسی نیاز ندارند اما برخورداری از دانش پایه ای در رابطه با اصول برنامه نوسی مزیت مهمی در آنها به شمار می رود.

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید