وبلاگ

زبان های برنامه نویسی پر کاربرد

تاریخ ایجاد در چهارشنبه, 23 فروردين 1396 09:20
نوشته شده توسط واحد روابط عمومی

دو نکته مهم در انتخاب زبان برنامه نویسی وجود دارد، اول اینکه میزان علاقه و شور و شوق شما، نقش بسزایی در پیشرفت کاری شما دارد و دوم اینکه با توجه به اینکه قالب اصلی در تمام برنامه نویسی ها، تقریبا شبیه به هم است، شما با یادگیری یک زبان تا حد زیادی راه خودتان را برای یادگیری زبان دوم هموار کرده اید. البته شاید نیازی به یادگیری تمام زبان های برنامه نویسی نباشد و کار منطقی ای هم به حساب نمی آید، ولی برای شما این امکان را فراهم می کند که در صورتی که خواستید حوزه برنامه نویسی تان را تغییر دهید، با سرعت بیشتر و آمادگی بهتری این انتقال را داشته باشید.

لیست زبان های برنامه نویسی پر کاربرد:

JAVA 

زبان های برنامه نویسی جاوا و دات نت مایکروسافت، از کاربردی ترین زبان های حال حاضر دنیا در عرصه پروژه های اقتصادی هستند و در حال حاضر شاید میلیون ها نفر از طریق این زبان، امرار معاش می کنند و از طرفی با توجه به اینکه زبان برنامه نویسی سیستم عامل Android برای موبایل هم جاواست، کاربرد و اهمیت این زبان برنامه نویسی را افزایش داده و در نمودار رتبه بندی انجمنPYPL Popularity ، این زبان برنامه نویسی، رتبه نخست را به خودش اختصاص داده است. 

 

C++ / C 

این زبان برنامه نویسی جزء اولین زبان های برنامه نویسی است که دانشجویان در دانشگاه باید آن را یاد بگیرند و در واقع به عنوان پایه و شروع یادگیری اسکلت برنامه نویسی محسوب می شود. از زبان برنامه نویسی ++C  بیشتر در نرم افزار های مهندسی و صنعتی استفاده می شود و دارای جایگاه خاصی در این حوزه است و از جمله کاربردهای آن می توان به این موارد اشاره کرد: درایور های دستگاه های صنعتی، نرم افزار های مربوط بهEmbedded Systems ، برنامه های مربوط به Server - Client ها با امنیت بالا، بازی های ویدیویی و در فهرست بندی  PYPL Popularity به ترتیب در رده های ششم و هفتم قرار دارند.

 

PHP 

از این زبان برنامه نویسی حرفه ای جهت طراحی صفحات وب بخصوص صفحات وب پویا و تعاملی استفاده می شود و به دلیل کاربردی بودن آن در حوزه وب، در جایگاه سوم این رده بندی قرار دارد.

 

VISUAL BASIC 

با استفاده از این زبان برنامه نویسی که یادگیری آن آسان و دلپذیر است، شما این امکان را خواهید داشت تا با کمی آموزش بتوانید برنامه های ساده دارای رابط گرافیکی ایجاد کنید و در ادامه به ایجاد برنامه های پیچیده و کاربردی تجاری اقدام کنید. از جمله کاربردهای دیگر این برنامه نویسی، امکان ایجاد ماکروهای مربوطه در مجموعه نرم افزارهای آفیس است که امکان کار در آنها را برای شما راحت تر، حرفه ای تر و لذت بخش تر می کند. این زبان برنامه نویسی به دلیل سادگی و راحتی ای که برای برنامه نویس فراهم می کند، از جایگاه ویژه ای بین برنامه نویسان برخوردار است و از دید PYPL Popularityدر رتبه چهاردهم قرار می گیرد.

 

 

#C 

این زبان برنامه نویسی فوق العاده، که مورد علاقه برنامه نویسان زیادی در سطح دنیاست توسط مایکروسافت و از دل زبان .NET رشد کرده و با کسب استانداردهای ISO و Ecma توانست به عنوان یک زبان استاندارد خودش را مطرح کند. از این زبان برنامه نویسی برای ایجاد سیستم عامل Windows Phone 7سیستم عامل موبایل هایی همچون HTC  استفاده می شود و در رتبه بندی PYPL Popularity در ردیف 4 جدول زبان های برنامه نویسی قرار دارد.

 

PYTHON 

این زبان برنامه نویسی همانند همتای خود PERL برای ایجاد برنامه های کاربردی تحت وب و برنامه های کاربردی ابری در قالب هایی مثل Django استفاده می شود و از نکات قابل توجه اینکه موتور برنامه های گوگل، با این زبان نوشته شده و پشتیبانی و بروز می شود. از جمله مزیت های زبان های Python و Perl نسبت به PHP تنوع کاربردی آن در هر یک از حوزه های وب، هوا و فضا، اقتصادی، نظامی و ... می توان اشاره کرد. این زبان در رده بندی PYPL PopularitY، در رده دوم قرار دارد .

 

PERL 

زبان برنامه نویسی کوبول، یک زبان برنامه نویسی با اهداف تجاریه که در همین راستا زبانPerl  به عنوان جایگزینی برای آن طراحی و ایجاد شد. زبان های برنامه نویسی اسکریپتی و پویا همچونPerl ، PHP ، Python  و Ruby با پشت سر گذاشتن زبان های برنامه نویسی اصلی و پایه از قبیل Java دارای جایگاه ویژه ای در حوزه برنامه نویسی وب محسوب می شوند. البته طبق سایت Indeed.com  متقاضیان زبان Perl از سه تای دیگه بیشتر هستند و در فهرست بندی PYPL PopularitY، این زبان در رده شانزدهم جدول قرار دارد.

 

OBJECTIVE_C 

این زبان برنامه نویسی با اقتباس از زبان های برنامه نویسی پرکاربرد و پایه ایه Smalltalk و C گرفته شده و خودش به عنوان پایه ای برای زبان برنامه نویسی جاوا محسوب می شود. از این زبان برنامه نویسی جهت برنامه ها و سیستم عامل های Mac OS X و    iOS  شرکت Apple در محصولات این شرکت مثل iPhone و iPod و iPad استفاده می شود. رتبه این زبان در رده بندی PYPL PopularitY، ردیف هشتم جدول است.

 

RUBY 

این زبان برنامه نویسی توسط شخصی به نام Y ukihiro " Matz " Matsumoto طراحی و ایجاد شد و اقتباس شده زبان های برنامه نویسی SmallTalk ، Ada ، Perl ، Eiffel و Lisp محسوب می شود و از جمله کاربردهای آن می توان به ساخت برنامه های تحت وب، شبیه ساز ها، مدل های سه بعدی، برنامه تجاری، رباتیک، شبکه، علوم مخابراتی، سیستم های مدیریت سیستم و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. طبق اظهارات سازنده آن " هیچ برنامه نویس زبان Ruby نمی شناسم که بیکار مانده باشد ". این زبان در ردیف دوازدهم قرار دارد.

JAVA SCRIPT    همراه با HTML و CSS

از این زبان برنامه نویسی جهت برنامه نویسی وب مورد استفاده قرار می گیرد و تمامی مرورگرهای اینترنتی از آن پشتیبانی می کنند و از طرفی همین موضوع، بستری را برای هکرها فراهم کرده تا با توجه به کاربردی بودن آن، به سیستم ها نفوذ کنند. رتبه پنجم رتبه ایه که PYPL PopularitYبه این زبان داده است.

 

منبع ITPRO 

 

 

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید