وبلاگ

9 روش برای بالا بردن حس خلاقیت

تاریخ ایجاد در چهارشنبه, 19 مهر 1396 08:50
نوشته شده توسط واحد پشتیبانی و نظارت کانکتا

9 روش برای بالا بردن حس خلاقیت

فرهنگ مدرن معمولا خلاقیت را به عنوان موهبت طبیعی میداند و هنرمندان با ستایشها و عناوینی مانند "شما بسیار با استعداد هستید" گلباران میشوند. اما حقیقت این است که داشتن استعداد برای انجام کاری کم است.

خلاقیت مهارتی است که همانند دیگر قابلیتها باید آموزش دیده ، تمرین شده و رشد یابد . مانند موج سواری ، برنامه نویسی یا رانندگی نیاز به تمرین دارد. خلاقیت از اینها متفاوت نیست و هر چقدر که بیشتر خلاقیت را بخشی از زندگی روزانه خود قرار دهید بیشتر شاهد رشد آن خواهید بود.

سؤال اینجاست که چگونه خلاقیت را بخشی از زندگی خود کنیم؟ در اینجا 9 پیشنهاد و موارد "حدس بزن چی؟" برای شما ارائه نموده ایم که شما می توانید آنها را بعد از مطالعه مقاله آغاز کنید.

1-بر روی چیزی نقاشی ساده بکشید یا خط و خطوط هندسی ایجاد کنید

هر چند که برای شما اتفاق افتاده که در مدرسه سرزنش شده اید و به شما گفته شده است که "دست از نقاشی های بیهوده و خط خطی کردن دفتر و کتاب خود بردارید و حواس خود را متمرکز درس کنید" اما حالا وقت آنست که این کاری که قبلا برای آن سرزنش شده اید را دوباره ادامه دهید. نقاشی های ساده و خط خطی کردن گوشه کتاب و دفترها علیرغم عقیده عمومی نشانگر عدم تمرکز نیست در حقیقت ، این کار به شما کمک می کند تا در لحظه حال بوده و در طول یک کار خلاقانه بیشتر درگیر باشد در حالیکه در آن لحظه ذهن شما جور دیگری در حال کارکردن است.

سانی براون، نوییسنده کتاب (انقلاب نقاشی ساده و خط خطی کردن) می نویسد که بعضی از اندیشمندان بزرگ از هنری فورد گرفته تا استیو جابز عادت به نقاشی و خط خطی کردن داشتند تا پرش یک کار خالاقانه را انجام دهند. نقاشی های ساده میتواند قابلیت یادآوری را بالا برده و مسیرهای عصبی منحصر به فردی را فعال سازد که منجر به دیدگاه و دستاوردهای جدید در دانش آنها می گردد . بسیاری از شرکتها نیز از روش "نقاشی ساده و خط و خطوط کشیدن" در طول جلسات خود استقبال می کنند.

2-در یک دوره آموزشی که قبلا هرگز نگذرانده اید ثبت نام کنید

خلاقیت زمانی در شما شکوفا میشود که خودتان را تکان داده و از منطقه امن خود خارج شوید . بسیاری از جوامع کلاسهای تربیتی را ارائه میدهند . این کلاسها بسیار معمول بوده و انواع کلاسهای مختلف برای تازه کارها را پیشنهاد می دهد. سعی کنید نقاشی یا شاعری کنید یا کارهایی با چوب انجام دهید. در مورد یادگیری یک زبان جدید ، برداشتن یک ابزار جدید یا شرکت در کلاس آشپزی چطور؟

3-محیط درست را ایجاد نمایید

حقیقت این است که هر شخص واحدی (بله، حتی شما) می تواند خلاق باشد. شما فقط نیاز به محیط درست و حمایت دارید. در این مورد بچه ها سرشار از انرژی و خلاقیت هستند زیرا آنها هنوز یاد نگرفته اند که از انتقاد همسالان بترسند و شرمندگی ناشی از شکست را تجربه کنند . به همین علت است که شکست در بزرگسالان به نوعی تمجید می شود زیرا خلاقیت و تلاش ریسک پذیرانه را انعکاس می دهد . اگرچه تمام مخاطرات خلاقانه کار نخواهد کرد اما بعضی از آن ها بسیار موفقیت آمیز خواهند بود.

به همین علت شرکت گوگل کاری میکند تا کارکنانش فرصت نفس کشیدن همراه با سرگرمی ها مانند زمین های والیبال زمین های ساحلی، نوشیدنی رایگان و مجموعه ای مانند زمین بازی بزرگسالان را ، تجربه نمایند . هدف آنها ایجاد یک محیطی است که به کارکنان اجازه می دهد تا در هنگام شکل گیری خلاقیت شان و نظراتشان حتی زمانیکه حواس شان پرت است ، احساس آرامش و راحتی داشته باشند. 

کسب و کاری که به خلاقیت ارج می نهد نیاز دارد تا بهترین عملکرد را برای پرورش یک فضای خلاق و امن داشته باشد.

4-فوران ذهنی را متوقف کنید و بدن خود را حرکت دهید

مکتب قدیمی کسب و کار روش فوران ذهنی را به عنوان یک روش قدرتمند تولید خلاقیت بیان می کند اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که تشریک مساعی همیشه آنطور که ممکن است افراد به صورت جدا جدا عمل کنند، کارایی ندارد.

درعوض، روش های جدید را برای حل مسائل و مشکلات را امتحان کنید. پیاده روی کنید. بدن خود را حرکت دهید و حرکات فیزیکی انجام دهید و نیز مشکل پروژه خود را از ابعاد متفاوت بنگرید. در مورد تحرک فیزیکی نشان داده شده است که بر روی تفکر خلاق تأثیر مثبت داشته است همانطور که برای یافتن حالت مناسب ادای کلمات و بازی در شخصیت داستان در اجرای یک نمایش می بایست گفتگوهای نمایش را با حالت های مختلف و پُزهای متفاوت تمرین کرد.

5-با یک کتاب طراحی شروع کنید

طراحی یک روش خوبی برای حفظ حافظه و استفاده سازنده از زمان که ممکن است به طریقی دیگر مثلا با صحبت کردن پشت تلفن صرف شود، می باشد. یک کتاب طراحی کوچک و سبکی که بتوان به راحتی در کیف خود جا دهید بخرید . هر جا که وقت اضافه حتی کم داشتید شروع به طراحی کنید . می توانید نقش یک نمکدان و فلفلدان را زمانی که منتظر هستید تا قهوه تان آماده شود بکشید یا نقش توده ای از روزنامه ها وقتی که در ایستگاه مترو منتظرید را طراحی کنید. اگر چه ممکن است در ابتدا از طراحی خود نا امید شوید ولی هر اندازه که بیشتر طراحی کنید بهتر خواهید شد ، طراحی های ساده خود را بیش از حد آنالیز نکنید و فقط به روند لذت بخش آن توجه کنید و به محصول نهایی نیندیشید. خلاقیت در طول این فعالیتها بروز خواهد کرد پس اینگونه طراحی برای چند دقیقه در روز می تواند منجر به نتایج بزرگتر و ابجاد خلاقیت در محیط کار گردد. 

6-اسباب بازیهایی بر روی میز خود داشته باشد

بسیاری از شرکتهایی که لوازم خلاقسازی تولید می کنند توصیه میکنند تا کارکنان بر روی میز های خود "لگو، لینکولن لاگنر برای بازی دوه یا کاغذهای اوریگامی" داشته باشند. بکارگیری از دستهایتان و ساختن یک چیزی با کاغذ در مقایسه با تایپ با کیبورد می تواند همان تکانه خلاقانه ای که شما نیاز دارید، باشد.

7-سرگرم داستان های لحظه ای باشید

داستان لحظه ای یک فرم از نوشتن است که از قطعات بسیار کوچکی تشکیل شده است. گروهای دست به قلم زیادی در حوزه داستانهای لحظه ای در اینترنت هستند که داستانهای 100 کلمه ای را براساس یک موضوع لحظه ای می نویسند،درست است فقط 100 کلمه و کسی نمیتواند مدعی شود که این خارج از پیمان آنها ست. 

خودتان را وادار به نوشتن داستان های لحظه ای کنید،به یک گروه در اینترنت وصل شوید و کار نوشتن خودتان را آغاز کنید، نه هیچ فشاری هست و نه نیاز است که کار خودتان را با کسی در میان بگذارید. فقط فرصتی است که شما هم عصاره وجودی خودتان را ترواش دهید. 

8-تست 3 دایره را امتحان کنید

این تمرین خلاقیت بسیار خوب ، نتیجه تحقیقات "باب مک کیم" است که بطور ویژه در سایت "بروان تد برنامه بازی و خلاقیت" به نمایش درآمده است.

یک تکه کاغذ بردارید و 30 دایره بر روی آن بکشید. حالا در یک دقیقه تا هر چند دایره که میتوانید را با موضوعات مختلف جور کنید و درنظر بگیرید. برای مثال، یک دایره میتواند خورشید باشد یک دایره دیگر می تواندکره زمین باشد. چند تا از این دایره ها را می توانید در یک دقیقه انجام دهید؟ (توجه خود را بیشتر از کیفیت به کمیت کار معطوف نمایید).

نتیجه: بسیاری از مردم تا 30 سالگی را به سختی می گذرانند. زیرا تا حد زیادی بعنوان یک انسان بالغ تمایل به خود اصلاحی داریم.کودکان به آسانی امکانات ممکن را کشف میکنند و در این راه عالی هستند بدون آنکه دچار خود انتقادی شوند. در حالیکه بزرگسالان لحظات سخت تری را سپری میکنند. گاهی اوقات، حتی آرزوی اصالت و اصل بودن کارشان میتواند شکلی از خود اصلاحی باشد. فراموش نکنید که هنرمندان بزرگ کپی میکنند و هنرمندان عالی دزدی میکنند.

9-بطور پیوسته نقش بازی کنید

منظور از نقش بازی کردن فقط شرکت در یک اتفاق گردهمایی کمیک (که در آن طرفداران شخصیتهای کمیک لباس خاص بازیگران را میپوشند و در یک جا جمع میشوند) به عنوان خنده و تفریح نیست. (قضاوت نکنید: ما شما را دوست داریم عزیزان) نقش بازی کردن میتواند به شما در یافتن راه حلهای جدید برای مشکلات موجود کمک کند به این روش که شما خود را در جایگاه یک کارفرما یا مشتری قرار میدهید.

حتی اگر تلاش کنید تا خودتان را وارد ذهنیت یک کارفرما بکنید، روشهای نقش بازی کردن با یکی از همکاران میتواند یک تغییر قدرتمند برای یافتن راه حلهای یک پروژه ایجاد نماید. همانند کودکان نقش بازی کردن ما باعث میشود تا تخیلات ما شکوفا شود. مانند کودکی هایمان که کیک های گلی می ساختیم و در خانه بازی میکردیم و با بدجنس های می جنگیدیم و یا در حیاط پشتی خانه مان بدنبال کشف جنگل بودیم. حال زمان آن است که به گذشته برگردیم و قدرت بازی را در خود احیا کنیم.

 

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید