وبلاگ

"برون سپاری" علاوه بر مقرون به صرفه بودن کارایی های بیشتری نیز دارد

تاریخ ایجاد در دوشنبه, 24 مهر 1396 10:10
نوشته شده توسط واحد پشتیبانی و نظارت کانکتا
"برون سپاری" علاوه بر مقرون به صرفه بودن کارایی های بیشتری نیز دارد

"برون سپاری" علاوه بر مقرون به صرفه بودن کارایی های بیشتری نیز دارد

شرکتهایی که بطور چشمگیر و موفقیت آمیزی سال به سال سود پایدار بیشتری به دست می آورند کم هستند. طبق تحقیق اخیر از 2000 شرکت در طول 10 سال توسط شرکت Bain & Co. دریافتیم که فقط یک شرکت از 10 شرکت رشد سود پایدار را تجربه میکنند. عملکردی که اینگونه شرکتها را مجزا میسازد این است که آنها غالبا از قابلیت برون سپاری به روشهای خلاقانه استفاده میکنند. 

ابتدا کار برون سپاری در ابعاد کم کردن هزینه ها در نظر گرفته میشود اما شرکتهایی که سود ثابت واقعی روزمره بدست می آورند از انواع برون سپاری برای اهداف استرتژیک بیشتری استفاده میکنند تا قابلیت هایی را که آنها خودشان نداشتند را بدست آورده یا قابلیت هایی که دارند را تقویت نمایند. ما دریافتیم که 85% این برندگان از قابلیت برون سپاری به صورت گسترده و استراتژیک برای هر چیزی از رشد استعدادهای جهانی گرفته تا واردکردن سریع محصولات جدید به بازار و نوآوری در مدل کسب وکار استفاده میکنند. به عبارت دیگر، آنها راهی فراتر از فقط یک صرفه جویی طی کرده اند. 

براساس تحقیق و تجربه ما با مشتریان، به این نتیجه رسیدیم که شرکتهای پیشرو از قابلیت برون سپاری برای ساخت 5 قابلیت استراتژیک استفاده می نمایند.

به استعداد جهانی ضربه ای بزنید 

 مخصوصا در بازار در حال ظهور، کمبود استعداد میتواند مانع رشد قابلیتهای یک شرکت شود. شرکت Texas این مانع را با یک R&D در هند مرتفع کرده است که نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه ها شده بلکه یک گروه از اشخاص با استعداد که جریان گسترده ای از ثبت اختراع از خود بجای گذارده اند را نیز تربیت کرده است.

ایجاد شراکتی که هم سود به همراه دارد و هم ریسک را کاهش میدهد 

 اگرچه ریسک برون سپاری در طول زمان افزایش یافته است بسیاری از شرکتها با مدیریت کردن روابط خود و رعایت حریم برون سپاری به این روش ادامه می دهند . واقعیت این است که نیاز هست تا آنها کنترل اعمال نمایند. این یعنی شرکتهایی مانند تولیدکنندگان اسباب بازی Hasbro این نوع کنترل را با زیرنظرگرفتن روابط خارجی خود به عنوان شرکای استراتژیک به شدت یکپارچه با ادارات محلی و شرکتهای تابعه خارجی، انجام میدهند. این یک دلیل عمده است که چرا Hasbro به طور گسترده ای تحت تأثیر بحران صنعت رنگ سربی در سال 2007 قرار نگرفت. علاوه بر امنیتی که زیر سایه برون سپاری به دست می آورد ، پیش بینی ها و نظارتهای مدام بر روی کارخانه های برون مرزی به منظور کنترل عملکرد درست سیستم های مدیریتی کیفیت نیز بسیار دخیل می باشند. مطمئنا از این بین نمیتوان ریسک مسئله کیفیت را حذف نمود. و کلید آن محدود کردن مشکلات بالقوه و سرعت عمل به جا وقتی که مشکلی پیش می آید و جلوگیری از تکرار مجدد آن مشکل می باشد.

غنیمت دانستن فرصتهای بازارهای محلی

 همزمان که بازارهای جدید ظاهر میشوند نیاز است تا شرکتها راههایی را برای حضور قبل از رقبایشان در این بازارها بیابند. شرکت AstraZeneca توانست با ایجاد سرمایه هایی با مقیاس بزرگ در خارج از مرزها برای چندمین سال و در زمینه های مختلف از ساخت تا فروش، شراکت با دانشگاه های محلی، سازمان های دولتی و شرکتهای چینی وارد بازار پررونق داروی چین شود. در نتیجه AstraZeneca تبدیل به بزرگترین شرکت دارویی چندملیتی درمیان داروهای تجویزی چینی شد.

سریعتر در بازار حضوریافتن و نوآوری ها را تقویت نمودن

 به نمایش گذاشتن محصولات جدید زودتر از رقبا برای شرکتهای محصولات مصرفی در یک بازی سریع التغیر قابل انتقاد است. وقتی که Procto & Gamble بعضی از کارهای R&D خود را برون سپاری کردند اینکار بهره وری نوآوری آنها را تا 60% رشد داد ، و10 بیلیون دلار درآمد بابت بیش از 400 نوع محصول جدید عایدشان کرد . امروزه در حدود نیمی از نوآوری های P&G از همکاریهای خارجی آنها بدست میآید.

شکستن مدلهای قدیمی کسب و کار

 از زمانیکه شرکت Acer (یک شرکت کامپیوترساز تایوانی) تصمیم به برون سپاری کارهایشان براساس قراردادهای ساخت و تولید در سال 2000 گرفت و از قابلیت برون سپاری استفاده نمود تا جایگاه خودش را در بازار جهانی به عنوان دومین کامپیوترساز تثبیت نماید، مدیران شرکت متوجه شدند که بهتر است خودشان بر روی مقوله های برندسازی و بازاریابی کار کنند و کار ساخت و تولید را برون سپاری نمایند. نتیجه این شد که Acer به رشد سریع فروش خود رسید و سهم خود را در بازار جهانی بدست آورد. این شرکت در حال حاضر به شدت متکی به برون سپاری بوده و کارایی انعطاف گرایانه ای دارد. تعداد 6800 نیروی کار نشانگر این است که این تعداد برابر با یک دهم تعداد کارکنان در میان رقبای بزرگ است.

پیرو بودن در قابلیت برون سپاری منافعی دارد. پیروهای چابک میتوانند از اشتباهات دیگران پند بیاموزند. امروزه مدلهای برون سپاری در خارج از مرزها وجود دارند و گزینه های فروش که در 10 سال پیش وجود نداشتند و حالا فرصتهای خوبی در این زمانه بوجود آمده که میتوانید به سرعت از آنها استفاده کنید. ما به این نتیجه رسیدیم که ساخت یک تیم خودی با یک منشور مستقل و خودمختار میتواند موفقیت طولانی مدتی را برای یک شرکت رقم بزند. برای مثال، شرکت جنرال الکتریک توانست از برون سپاری به خارج برای توسعه بزرگترین قطب R&D متمرکز و چند رشته ای خود در هند استفاده نماید. این قطب شرکت را به صورت جهانی پشتیبانی می کرد و تعداد زیادی از نخبگان را با رهبری در محل کشف کرد .

تجربه به ما نشان میدهد که اگر یک شرکت از کارهای برون سپاری خود حداقل 25% بازگشت سرمایه نداشته باشد نیاز است تا با دقت برنامه های اخیر خود را بازنگری و تعدیل نماید ، و قبل از اینکه به سمت یک پروژه جدید حرکت کند متخصصین با تجربه نیز می بایست وضعیت موجود را بررسی نمایند. به منظور جلوگیری از خود رضایتی حتی افراد کارآزموده موفق در زمینه برون سپاری نیز نیاز به یک بررسی جامع از برنامه ها و استراتژیهای برون سپاری خود دارند. برای مثال بسیاری از شرکتها در زمینه خدمات مالی، با سابقه طولانی در برون سپاری، برنامه خود را در زمان رکود جهانی دوباره ارزیابی نمودند ، چنانچه مزایای نسبی مالکیت و بکارگیری مراکز برون مرزی وابسته سقوط نمودند، شرکتهای پیشرو مانند Citibank و American Express بعضی از این کارایی ها را در معرض فروش گذاشت. 

در بعضی از این مثالها، متخصصین با تجربه از برون سپاری و کار برون مرزی برای تغییر بازی رقابت در صنعت خود استفاده کردند. بنابراین صنعت نیمه هادی ها ، وقتی که شرکتها شروع به کار برون سپاری تولید خود به ریخته گرهای آسیایی با هزینه کم تر کردند ، تعریف مجدد شد. آن شرکتهایی که پیشرفت کردند به این دلیل بود که استراتژیهای برون سپاری آنها را از تمرکز بر روی R&D و ریختن سرمایه کلان برای کار ساخت و تولید دور کرد .

در حال و هوای کسب و کار نامطمئن این روزها، استفاده از یک منظر استراتژیک از قابلیت برون سپاری فقط یک گزینه نیست بلکه اگر شرکت شما بخواهد از رقبای خود سبقت بگیرد اینکار حتمی و لازم الاجراست. 

 

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید