وبلاگ

معنی موفقیت در زندگی چیست؟

تاریخ ایجاد در یکشنبه, 08 فروردين 1400 09:25
نوشته شده توسط واحد روابط عمومی کانکتا

معنی موفقیت در زندگی چیست؟

در این مطلب سعی شده تا جایی که ممکن است با هم بتوانیم  معنای موفقیت را درک کنیم  و به این سوال مهم در زندگی پاسخ دهیم که "معنای موفقیت و موفق بودن در زندگی چیست ؟"

تعریف موفقیت :
برای موفقیت تعاریف بسیاری وجود دارد از سخن بزرگان گرفته تا معنای لغوی در لغت نامه ها اما در حالت کلی  موفقیت به وضعیتی گفته می‌شود که در آن به یک هدف و یا منظور خاصی دست پیدا کرده باشید. به عبارت دیگر موفق بودن به معنای دستیابی به دیدگاه ها و آرزوهای مطلوب و همچنین اهداف برنامه ریزی شده است
. علاوه بر این موفقیت می‌تواند یک موقعیت اجتماعی خاص باشد که یک فرد مرفه را برای شهرت و موقعیت مطلوبی که بدست آورده را توصیف کند.

در زبان لاتین موفقیت  به این صورت تعریف شده است : "دستیابی به ثروت , رفاه و یا شهرت" . ما نه می‌خواهیم و نه می‌توانیم تعریف مشخصی از موفقیت را بیان کنیم زیرا اصلا امکان پذیر نیست. هر شخصی دیدگاه و تفکر متفاوتی نسبت به موفقیت در زندگی دارد، بنابراین هیچ تعریف مشخصی وجود ندارد که برای همه یکسان باشد. بعضی ها ممکن است موفقیت را در داشتن ماشین‌ها و یا عمارت‌های مجلل بدانند، در حالی‌که بعضی‌ها زندگی پر از شادی و خوشحالی به همراه خانواده را معنی حقیقی موفقیت می‌دانند.

 

معنای موفقیت :

یکی از مهمترین اقدامات کلیدی برای دستیابی به موفقیت در زندگی، شناخت معنای موفقیت در زندگی شخصی است. معنای واقعی موفقیت بسیار فراتر از تعاریف رایج آن، مثل داشتن پول زیاد، منابع و یا گرفتن مدارک و مدارج بالاست. موفقیت واقعی را با تعداد افرادی که؛ به خاطر کار شما می‌توانند زندگی بهتر و با کیفیت‌تری داشته باشند می‌توان اندازه گیری کرد و نه با عوامل فوق، این معنای واقعی موفقیت است.

 

"موفقیت یعنی ببینید که آیا تعداد زیادی از مردم شما را قبول دارند؟" (بیل گیتس)

 

رسانه ها و جامعه اغلب ما را به این سمت سوق می‌دهند که یک زندگی موفق به این معنی است که فوق العاده ثروتمند باشیم اما معنای واقعی موفقیت یعنی شاد زندگی کردن و ساختن دنیایی بهتر برای همه.

 

"به نظر من موفقیت واقعی را باید با میزان شادی شما سنجید." (ریچارد برانسون)

 

تعریف شکست :

مخالف موفقیت، شکست است و همان‌طور که از معنای آن پیداست یعنی عدم موفقیت برای رسیدن به هدف و یا بدست نیاوردن چیزی با تلاش بسیار. علاوه بر این، می‌توان گفت حتی موفق‌ترین و ثروتمندترین افراد نیز در زندگی خود شکست می‌خورند. کافی است که به زندگی افراد مشهور نگاهی بیاندازیم، رسوایی ها, اعتیاد و خودکشی‌های آن ها حاکی از این است که  خیلی از آن ها انسان‌های پولدار و فوق العاده ای بودند ولی  حس رضایت خیلی کمی از زندگی خودشان داشتند و  توانایی دیدن  معنای واقعی موفقیت را در زمان حیات خود نداشتند. ثروت را فقط  نمی‌توان با میزان دارایی یا پول تعریف کرد ولی در کنار آن با ارزش‌هایی مانند شادی که در زندگی شما وجود دارد می‌توان تعریفی کامل تر از ثروت داشت دارایی های ارزشمندی مثل دوستان، روابط اجتماعی و خانواده شما جزو ثروت شما هستند.

"موفقیت یعنی حرکت کردن از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن اشتیاق!" (وینستون چرچیل)

تفاوت بین دستاورد و موفقیت :

دستاورد اغلب با موفقیت همراه است، اما این دو یکسان نیستند. دستاورد اشاره به نتایجی دارد که ما تمایل داریم با تلاش به یک هدف خاص برسیم، در حقیقت این نتایج است که ما برای آن ها برنامه ریزی می‌کنیم و انتظار رسیدن به آن را داریم، موفقیت یعنی نتایج مثبت.

"شما همین که کاری برای مهم بودن انجام دهید و تلاش زیادی کنید، موفقیت به دنبال شما خواهد آمد." (اپرا وینفری)

تعریف دستاورد :

دستاورد را می‌توان به عنوان فرآیند تبدیل شدن به یک آدم موفق عنوان کرد و با رسیدن به هر هدف تعیین شده شما یک گام به سوی رفاه و یک زندگی پر از موفقیت نزدیکتر می‌شوید.

"موفقیت یعنی کاری را که می کنید دوست داشته باشید و خودتان انتخاب کنید آن را چگونه انجام دهید." (میا آنجلو)

چگونه در زندگی به موفقیت دست یابیم ؟

فرآیند موفقیت با مشخص کردن و برنامه ریزی دقیق هدف، تعیین استراتژی و برنامه ای برای چگونگی دستیابی به اهداف، مقاصد و چشم اندازها آغاز می‌شود. این را در نظر داشته باشید که موفقیت نتیجه مجموعه ای از دست آوردهاست، بنابراین مطمئن شوید که اهدف خود را به هدف های کوچک تری  تقسیم کرده اید تا راحت‌تر بتوانید به آن ها دست پیدا کنید.

  در ادامه نقل قول های دیگری از افراد موفق را مطالعه خواهید کرد. نظر شما درباره موفقیت چیست؟

نقل قول‌هایی در مورد موفقیت :

"عمل کردن کلید پایه ای همه موفقیتهاست" (پابلو پیکاسو)

"همیشه به یاد داشته باشید که تصمیم خود شما برای موفقیت مهم‌تر از هر چیز دیگری است" (آبراهام لینکلن )

"مغلوب شدن شکست نیست , تلاش نکردن یعنی شکست واقعی" (جورج ادوارد وودبری)

"نظم و انظباط پلی است بین دستاوردها و اهداف" (جیم روهن)

معنای موفقیت را همیشه در یادتان به خاطر داشته باشید و سعی کنید همیشه به یاد بیاورید که موفقیت را در زندگی چگونه تعریف می‌کنند، این طور می‌توانید زندگی پر از شادی و خوشحالی داشته باشید.

 

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید